Załącznik - Rainbow Rowell


Znalezione obrazy dla zapytania załącznik rainbow rowellAutor: Rainbow Rowell
Tytuł: Załącznik
Tytuł oryginału: Attachments
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 14.09.2016
Liczba stron: 416

Lincoln O’Neill nie może uwierzyć, że jego praca polega na czytaniu cudzych e-maili. Zgłaszając się na stanowisko „administratora bezpieczeństwa danych”, wyobrażał sobie, że będzie budował systemy zabezpieczeń i odpierał ataki hackerów – a nie pisał raport za każdym razem, gdy dziennikarz działu sportowego prześle koledze sprośny dowcip. 
Natrafiwszy na e-maile Beth i Jennifer, wie, że powinien wysłać im upomnienie. Ale ich pokręcona korespondencja na temat spraw osobistych bawi go i wciąga. 
Kiedy sobie uświadamia, że zakochał się w Beth, jest już za późno, żeby tak po prostu nawiązać z nią znajomość. 
Co miałby jej powiedzieć...? 
„To ja jestem tym facetem, który czyta twoje e-maile… i kocham cię?” (lubimyczytac.pl)

Seria Muzyczna #3 I Hamilton

Trzecia odsłona Serii Muzycznej będzie w pełni poświęcony mojej ostatniej obsesji. Tak, płyty nagrane przez oryginalną obsadę Hamiltona, czyli jednego z najgłośniejszych musicali broadwayowskich ostatnich lat przesłuchałam po raz pierwszy kilka miesięcy temu i od tego czasu nie mogę się od nich uwolnić. Za  oceanem nagrania odniosły równie wielki sukces co sam musical i to samo w sobie jest nie lada wyczynem. W Polsce mało kto o Hamiltonie słyszał, co w sumie jest zrozumiałe, bo nie przedstawia on części naszego dziedzictwa narodowego, mało kto zna historię formowania się państwa amerykańskiego, więc postać Alexandra Hamiltona będzie dla większości zupełnie obca. Nie znaczy to jednak, że sam musical i muzyka nie są warte uwagi, bo uwierzcie mi na słowo, że są.

 

Musical Hamilton przedstawia historię Alexandra Hamiltona, jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz pierwszego w historii USA sekretarza skarbu. Za powstanie tej produkcji odpowiedzialny jest Lin-Manuel Miranda, który komponował muzykę i pisał teksty od 2009 roku.

Sama na samym początku podchodziłam dość sceptycznie do tej produkcji. Pierwszy raz usłyszałam o niej od Kat z kanału Katytastic, ale nie od razu zaczęłam sprawdzać i szukać o co chodzi. Dopiero po jakimś czasie postanowiłam posłuchać tej muzyki i za pierwszym razem nie za bardzo przypadła mi do gustu. Potrzebowałam kolejnych kilku miesięcy, żeby docenić Hamiltona, zacząć dokładnie słuchać zarówno muzyki jak i tekstów. I kiedy już zaczęłam się wciągać w muzykę z Hamiltona i ogólnie wszystko związane z musicalem przepadłam i przez bite dwa tygodnie nie mogłam wybić się z rytmu ciągłego przesłuchiwania utworów z płyt. No i zanudzałam wiele osób w moim otoczeniu klasyczną gadką jak bardzo niesamowity jest ten soundtrack i jak bardzo muszą go poznać.

I po kilku miesiącach nadal bardzo chętnie wracam do tych kompozycji. Soundtrack z Hamiltona znalazł bardzo specjalne miejsce w moim sercu i jeszcze nie raz będę go odsłuchiwać i przeżywać wszystko na nowo. Coś pięknego, polecam każdemu!

Na dole zostawiam Wam jeszcze występ obsady Hamiltona na Tony Awards oraz niektóre z moich ulubionych coverów utworów z Hamiltona, które znalazłam na YouTube.


Posłuchaj płyty na SpotifyCovery:Ballada o przestępcach - Marcin Hybel

Znalezione obrazy dla zapytania ballada o przestępcach
Autor: Marcin Hybel
Tytuł: Ballada o przestępcach
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 30.08.2016
Liczba stron: 462

W drodze do Londynu wędrowna trupa zostaje napadnięta przez szajkę bezwzględnych łotrów. Dochodzi do masakry, z której uchodzi z życiem dwóch chłopców: ośmioletni Gilbert i dwunastoletni William. Bandyci zabierają dzieci do podlondyńskiej mieściny, gdzie chłopcy przechodzą szkolenie żebracze, poznają czym jest gniew i cierpienie. Wkrótce bracia zostają rozdzieleni. Gilbert jest szkolony na mordercę, William zaś uczy się złodziejskiej sztuki. Na ich drodze czai się wiele niebezpieczeństw, a poczucie spokoju jest tylko złudzeniem…
Pełna zwrotów akcji opowieść o walce i miłości w bezwzględnym świecie łotrzykowskich porachunków. (lubimyczytac.pl)

Ballada o przestępcach to kolejna lektura, której nie planowałam, jednak kiedy została mi ona zaproponowana nie mogłam się powstrzymać, żeby ją poznać. Wszystko za sprawą opisu, który przypomniał mi o moim zafascynowaniu Średniowieczem. Dodajmy do tego jeszcze Anglię w tym okresie historycznym i jestem kupiona. Już od dłuższego czasu nie czytałam żadnej powieści z gatunku fikcji historycznej i była to miła odmiana, tym bardziej, że nowość od Czwartej Strony bardzo mi się podobała.

Marcin Hybel już od samego początku swojej powieści wciąga nas w przestępczy światek średniowiecznego Londynu, gdzie żeby być żebrakiem czy złodziejaszkiem trzeba przebyć specjalne szkolenie przeprowadzane przez mistrzów tej dziedziny. Cała struktura tej organizacji jest skomplikowana i żeby wszystko pracowało jak należy, każdy, nawet najmniejszy żebraczek musi być posłuszny i sumiennie wykonywać powierzoną mu funkcję. Oczywiście za zasługi i wytrwałą pracę każdy mógł liczyć nie tylko na awans, ale miał także zapewnione mieszkanie i warunki do codziennego życia. Pieczę nad tym całym mechanizmem sprawuje król, który pozostaje w ukryciu i nikt nie zna jego tożsamości.

W Balladzie o przestępcach śledzimy losy dwóch braci: Williama i Gilberta. Są oni częścią rodziny trubadurów, która w trakcie jednej z podróży zostaje napadnięta. Tylko ta dwójka uchodzi z życiem, co było zamiarem przestępców, ponieważ w ten sposób pozyskują oni nowych rekrutów do swojej szajki. Chłopcy trafiają do Londynu, gdzie zostają rozdzieleni. William ma być szkolony na złodzieja, Gilbert natomiast na mordercę. Wszystko w co do tej pory wierzyli się zmienia i muszą dostosować się do nowych realiów by przetrwać w otoczeniu zbirów. Walka o przetrwanie sprowadza się do wkroczenia na ścieżkę przestępczości i posłuszeństwo porywaczom. Razem z przemijającymi latami przekonamy się, że każdy z chłopców inaczej będzie znosił rozłąkę i pranie mózgu serwowane przez przestępczą szajkę, do której trafili.

Zdecydowanie nie spodziewałam się tak fantastycznej lektury. Już od pierwszych stron wczułam się w klimat powieści i z zapartym tchem podążałam za małymi chłopcami, których świat diametralnie zmienił się w przeciągu kilku chwil. Niezwykle fascynujący był sam proces wprowadzania Willa i Gilberta do przestępczego świata, oswajanie ich z panującymi regułami i szkolenie wybranych dla nich profesji. No i sama organizacja przestępcza, która była rozbudowana i złożona. Mogłoby się wydawać, że panował tam chaos, w końcu to ludzie wyjęci spod prawa. Nic bardziej mylnego. Każdy znał swoje miejsce i nie ważył się wychylić pod groźbą utraty życia. Jednak jeżeli tylko ktoś zdołał zdobyć zaufanie swojego przełożonego był traktowany jak członek ogromnej rodziny, mógł brać udział w uroczystościach i dostąpić do egzaminu na, dajmy na to, złodzieja.

Bycie przestępcą zostało przedstawione w tej powieści jak ścieżka kariery. Zaczyna się od żebraka i w zależności od swoich predyspozycji dołącza się do jednej z czterech frakcji, po czym rozpoczyna się kilkuletnie szkolenie i nauka fachu. Ten etap kończy się egzaminem, po którym pretendent staje się pełnoprawnym członkiem organizacji przestępczej.

Jedyne czego brakowało mi przez większą część książki to baśniowość i elementy nie z tego świata, które charakteryzują ballady. U Hybla pojawiają się ona dopiero w zakończeniu książki i mocno mieszają czytelnikowi w głowie. Ich wcześniejsze pojawienie się z pewnością dodałoby tej i tak świetnej powieści nieco magii.

Ballada o przestępcach to klimatyczna powieść pełna akcji i zaskoczeń, którą powinien znać każdy fan średniowiecznych opowieści w stylu Robina Hooda. Warto ją przeczytać ze względu na świetnie wykreowany świat przedstawiony, ciekawe i pełnowymiarowe postaci oraz średniowieczny Londyn i niespodziewane, niebanalne zakończenie. Polecam wszystkim, a ja sama będę wypatrywać kolejnych książek Marcina Hybla.


Za udostępnienie powieści do recenzji dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona!

Wyzwanie czytelnicze Rory Gilmore

Źródło: Siostry w bibliotece
W pierwszej połowie lipca szukałam nowych seriali, które mogłabym zacząć oglądać. Czytanie to jedno, ale seriale to zupełnie co innego. Obie te rzeczy są moimi wymogami udanych wakacji. Inną sprawą jest, że jestem bardzo podatna na wpływy innych ludzi i takim sposobem postanowiłam sprawdzić serial, którym zachwyca się ostatnio Alicja z bloga Siostry w bibliotece. Obejrzałam kilka pierwszych odcinków i wciągnęłam się. Dokładnie takiego serialu potrzebowałam. A teraz kiedy już skończyłam go oglądać i nie mogę się doczekać na nowe odcinki postanowiłam nadrobić trochę zaległości w czytaniu książek, które uwielbia Rory.

Gilmore Girls czy po polsku Kochane kłopoty, bo o tym serialu mowa to produkcja, która swój początek miała w 2000 roku. Nie ma tam supernaturalnych istot, zawiłych intryg czy zbawiania świata, ale za to są dwie Lorelai, matka i córka oraz ich codzienne troski, marzenia i zmagania z często nadzwyczajnymi problemami. Uwielbiam ten serial przede wszystkim za dużą dawkę humoru, długie i błyskotliwe wywody Lorelai i miłość do książek Rory. No i oczywiście za Stars Hollow z wszystkimi mieszkańcami i ich mniej lub bardziej specyficznymi świętami. Gilmore Girls po prostu trzeba znać, tym bardziej, że w listopadzie dostaniemy nowe odcinki! Już się nie mogę doczekać!

Lista książek, którą znajdziecie trochę niżej zawiera wszystkie tytuły, które zostały wspomniane w serialu przez Rory, a także innych bohaterów, oraz tytuły, które nie zostały wymienione bezpośrednio, ale bohaterowie nawiązywali do nich pośrednio. Jest ich bardzo dużo, bo Rory to największy mol książkowy na świecie i każdą wolną chwilę poświęca na pochłanianie literatury.

Cała lista składa się z kilku setek tytułów, więc przeczytanie wszyskich pozycji zajmie mi pewnie lata. Na wykazie tytułów pogrubioną czcionką zaznaczyłam książki, które już przeczytałam.

Listę w tej formie tzn. z przetłumaczonymi tytułami na język polski możemy podziwiać dzięki Alicji, która spędziła dużo czasu na wyszukiwaniu, czy dana książka została wydana w naszym kraju. Także należy się szacun i wielkie dzięki! <3LISTA KSIĄŻEK, KTÓRE ISTNIEJĄ W JĘZYKU POLSKIM
451° Fahrenheita // Ray Bradbury
Absolwent // Charles Webb
Alicja w Krainie Czarów // Lewis Carroll
Anna Karenina // Lew Tołstoj
Azyl // William Faulkner
Babe. Świnka z klasą // Dick King-Smith
Balzac i chińska krawcówna // Dai Sijie
Bambi: opowieść leśna // Feliks Salten
Belcanto // Ann Patchett
Beowulf. Średniowieczny anglosaski poemat heroiczny // autor nieznany, istnieją różne przekłady
Bez mojej zgody // Jodi Picoult
Bhagawadgita
Biesy // Fiodor Dostojewski
Boska komedia // Dante
Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya // Rebecca Wells
Bóg rzeczy małych // Arundhati Roy
Bracia Bielscy // Peter Duffy
Brick Lane // Monica Ali
Buszujący w zbożu // J. D. Salinger
Charlie // Stephen Chbosky
Carrie // Stephen King
Chata wuja Toma // Harriet Beecher Stowe
Christine // Stephen King
Chwasty // William J. Kennedy
Cień wiatru // Carlos Ruiz Zafon
C jak cisza // Sue Grafton
Chłopiec z latawcem // Khaled Hosseini
Co się zdarzyło Baby Jane? // Henry Farrell
Córka Fortuny // Isabel Allende
Cudotwórczyni // William Gibson [scenariusz]
Cujo // Stephen King
Czarnoksiężnik z Krainy Oz // Frank L. Baum
Czarownice z Salem // Arthur Miller
Czekając na Godota // Samuel Beckett
Czerwony namiot // Anita Diamant
Czuła jest noc // F. Scott Fitzgerald
Czułe słówka // Larry McMurtry
Czytając Lolitę w Teheranie // Azar Nafisi
Daisy Miller // Henry James
David Copperfield // Charles Dickens
Dewiza Woosterów // P.G. Wodehouse
Diabeł w białym mieście // Erik Larson
Dobry żołnierz // Ford Maddox Ford
Dolina lalek // Jacqueline Susann
Dom duchów // Isabel Allende
Dom z piasku i mgły // Andre Dubus III
Duma i uprzedzenie // Jane Austen
Don Kichot // Cervantes
Dr Jekyll i Pan Hyde // Robert Louis Stevenson
Droga do Indii // E.M. Forster
Druga płeć // Simone de Beauvoir
Dziecko Rosemary // Ira Levin
Dziennik 1950-1962 // Sylvia Plath
Dziennik // Anna Frank
Dziewczynka z zapałkami // Hans Christian Andersen
Dziwny przypadek psa nocną porą // Mark Haddon
Emily the Strange. Dziwna Emily // Rob Reger
Emma // Jane Austen
Ethan Frome // Edith Wharton
Ewa Luna // Isabel Allende
Ewangelie Gnostyckie // Elaine Pagels
Finneganów tren // James Joyce
Fletch // Gregory McDonald
Frankenstein // Mary Shelley
Franny i Zooey // J. D. Salinger
Galapagos // Kurt Vonnegut
Grona gniewu // John Steinbeck
Grupa // Mary McCarthy
Grzęzawisko // Upton Sinclair
Hamlet // William Shakespeare
Harry Potter i Czara Ognia// J. K. Rowling
Harry Potter i Kamień filozoficzny // J. K. Rowling

Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw Mansona // Vincent Bugliosi i Curt Gentry
Henryk IV, część 1 // William Shakespeare
Henryk IV, część 2// William Shakespeare
Henryk V // William Shakespeare
Historia mojego życia // Helen Keller
Hrabia Monte Cristo // Alexandre Dumas (ojciec)
Iliada // Homer
Imiennik // Jhumpa Lahiri
Imie Róży // Umberto Eco
Jakiego koloru jest twój spadochron? // Richard Nelson Bolles
Jane Eyre // Charlotte Brontë
Jak Grinch ukradł święta // Dr. Seuss
Jądro ciemności // Joseph Conrad 
Jeden dzień Iwana Denisowicza // Aleksander Sołżenicyn
Juliusz Cezar // William Shakespeare
Już za parę dni // Tony Vigorito
Kandyd, czyli optymizm // Voltaire
Katedra Marii Panny w Paryżu // Victor Hugo
Kiedy cesarz był Bogiem // Julie Otsuka
Kiedy umieram // William Faulkner
Klub Radości i Szcześcia // Amy Tan
Kochanek Lady Chatterley // D. H. Lawrence
Kod Da Vinci // Dan Brown
Komedia omyłek // William Shakespeare
Koniec Empire Falls // Richard Russo
Król Ryszard III // William Shakespeare
Kruk // Edgar Allan Poe
Kto się boi Virginii Wolf? // Edward Albee
Kto zabrał mój ser? // Spencer Johnson
Kuzynka Bietka // Honoré de Balzac
Kwiaty dla Alegrona // Daniel Keyes
Lew, Czarownica i stara szafa // C.S. Lewis
Lęk i odraza w Las Vegas // Hunter S. Thompson
Listy do młodego poety // Rainer Maria Rilke
Loteria // Shirley Jackson
Lot nad kukułczym gniazdem // Ken Kesey
Lśnienie // Stephen King
Love Story, Opowieśc Olivera // Erich Segal
Makbet // William Shakespeare 
Mała Dorrit // Charles Dickens
Małe kobietki // Louisa May Alcott
Mantykora // Robertson Davies
Maratończyk // William Goldman
Martwe dusze // Mikłaj Gogol
Mechaniczna pomarańcza // Anthony Burgess
Middlesex // Jeffrey Eugenides
Mieć i nie mieć // Ernest Hemingway
Miasteczko Peyton Place // Grace Metalious
Mistrz i Małgorzata // Michaił Bułhakov
Moby Dick // Herman Melville
Myszy i ludzie // John Steinbeck 
Nadzy i martwi // Norman Mailer
Nasz wspólny przyjaciel // Charles Dickens
Niania w Nowym Jorku // Emma McLaughlin
Niepokonany Seabiscuit // Laura Hillenbrand
Noc // Elie Wiesel
Noc wyroczni // Paul Auster
Nostalgia anioła // Alice Sebold
Nowy wspaniały świat // Aldous Huxley
Ojciec Chrzestny // Mario Puzo
Oliver Twist // Charles Dickens
Opactwo Northanger // Jane Austen
Opowieści i poematy // Edgar Allan Poe
Opowieści kanterberyjskie // Chaucer
Opowieści zebrane // Dorothy Parker
Opowieść o dwóch miastach // Charles Dickens
Opowieść Wigilijna // Charles Dickens
Opowiadania // Wudora Welty
Oryks i Derkacz // Margaret Atwood
O sławnej skaczącej żabie z Calaveras // Mark Twain
Ostre brzytwy // W. Somerset Maugham
Otello // William Shakespeare
Outsiderzy // S. E. Hinton
Pajęczyna Charlotty // E. B. White
Pamięci, przemów // Vladimir Nabokov
Pamiętnik statecznej panienki // Simone de Beauvoir
Pani Bovary // Gustave Flaubert
Pani Dalloway // Virginia Woolf
Pan Proust // Celeste Albaret
Paragraf 22 // Joseph Heller
Pięć osób, które spotkamy w niebie // Mitch Albom
Pieśń imion // Norman Lebrecht
Pigmalion // George Bernard Shaw
Pinokio // Carlo Collodi
Poematy // Anne Sexton
Poezje // Emily Dickinson
Pokój z widokiem// E. M. Forster
Pokuta // Ian McEwan
Portret Doriana Graya // Oscar Wilde
Powieści zebrane // Dawn Powell
Pożegnanie z Afryką // Isac Dineson
Proces // Franz Kafka
Prochy Angeli // Frank McCourt
Próba kwasu w elektrycznej oranżadzie // Tom Wolfe
Przebudzenie // Kate Chopin
Przeciwieństwo losu // Amy Tan
Przekleństwa niewinności // Jeffrey Eugenides
Przemiana // Franz Kafka
Przeminęło z wiatrem // Margaret Mitchell
Przerwana lekcja muzyki // Susanna Kaysen
Przygody Hucka Finna // Mark Twain
Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom // Susan Faludi
Rebeka // Daphne du Maurier
Rebeka ze Słonecznego Potoku // Kate Douglas Wiggin
Roczniak // Marjorie Kinnan Rawlings
Rok 1984 // George Orwell
Rok magicznego myślenia // Joan Didion
Romeo i Julia // William Shakespeare
Roszpunka//Bracia Grimm
Rozważna i romantyczna // Jane Austen
Ruchome święto // Ernest Hemingway
Rzeźnia numer pięć // Kurt Vonnegut
Sekretne życie pszczół // Sue Monk Kidd
Sexus // Henry Miller
Siddhartha // Hermann Hesse
Skazani na Shawshank // Stephen King
Sonety // William Shakespeare
Słońce też wschodzi // Ernest Hemingway
Sprzysiężenie głupców // John Kennedy Toole
Sto lat samotności // Gabriel Garcia Marquez
Stuart Malutki // E. B. White
Szkarłatna litera // Nathaniel Hawthorne
Szkarłatny płatek i biały // Michel Faber
Szklany klosz // Sylvia Plath
Sztuka wojny // Sun Tzu
Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków // Mary Roach
Śmierć komiwojażera // Arthur Miller
Śniegi Kilimandżaro // Ernest Hemingway
Śnieżka i Różyczka // Bracia Grimm
Targowisko próżności // William Makepeace Thackeray
Tragedia Amerykańska // Theodore Dreiser
Traktaty. Etyka // Baruch De Spinoza
Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty // Tennessee Williams
Twierdza samotności // Jonathan Lethem
Tworząc historię. Wspomnienia // Hillary Rodham Clinton
Trylogia Władca Pierścieni 1 | 2 | 3 // J. R. R. Tolkien
Ulisses // James Joyce
Umiłowana // Toni Morrison
Upadek Cesarstwa Rzymskiego // Edward Gibbon
Uwikłani w płeć // Judith Butler
Walden, czyli życie w lesie // Henry David Thoreau
W drodze // Jack Kerouac
Wesołe kumoszki z Windsoru // William Shakespeare
Wichrowe wzgórza // Emily Brontë
Wicked. Życie i czasy złej czarownicy z Zachodu // Gregory Maguire
Wielkie nadzieje // Charles Dickens
Wielki Gatsby// F. Scott Fitzgerald
Wierność w stereo // Nick Hornby
Władca much // William Golding
Własność // Valerie Martin
Własny pokój // Virginia Woolf
Wojna i pokój // Lew Tołstoj
W stronę Swanna // Marcel Proust
Wszystko jest iluminacją // Jonathan Safran Foer
Wstrząsające dzieło kulejącego geniusza // Dave Eggers
Wściekłość i wrzask // William Faulkner
Wtorki z Morriem // Mitch Albom
Wybór Zofii // William Styron
Wysepka // Andrea Levy
Zabić drozda // Harper Lee
Za grosze pracować i (nie) przeżyć  // Barbara Ehrenreich
Zapiski starego świntucha // Charles Bukowski
Zbrodnia i kara // Fiodor Dostojewski
Zjem to, co ma na sobie // David Sedaris
Złotowłosa i trzy niedźwiadki // Alvin Granowsky
Z zimną krwią // Truman Capote
Źdźbła trawy // Walt Whitman
Źródło // Ayn Rand
Żona podróżnika w czasie // Audrey Niffenegger
Życie Pi // Yann Martel

LISTA KSIĄŻEK W JĘZYKU ANGIELSKIM


A Bolt from the Blue and Other Essays // Mary McCarthy
A Monetary History of the United States // Milton Friedman
A Month Of Sundays: Searching For The Spirit And My Sister // Julie Mars
A Quiet Storm // Rachel Howzell Hall
Archidamian War // Donald Kagan
A Separate Peace // John Knowles
A Tree Grows in Brooklyn // Betty Smith
Autobiography of a Face // Lucy Grealy
Bitch in Praise of Difficult Women // Elizabeth Wurtzel
Bridgadoon // Alan Jay Lerner [skrypt do musicalu]
David and Lisa // Theodore Issac Rubin
Deenie // Judy Blume
Driving Miss Daisy // Alfred Uhrv [skrypt do sztuki]
Eleanor Roosevelt // Blanche Wiesen Cook
Ella Minnow Pea: A Novel in Letters // Mark Dunn
Eloise // Kay Thompson
Encyclopedia Brown: Boy Detective // Donald J. Sobol
Europe through the Back Door // Rick Steves
Extravagance // Gary Krist
Fahrenheit 9/11 // Michael Moore
Fat Land: How Americans Became the Fattest People in the World // Greg Critser
Fiddler on the Roof // Joseph Stein
Freaky Friday // Mary Rodgers
Gidget // Fredrick Kohner
George W. Bushism: The Slate Book of the Accidental Wit and Wisdom of our 43rd President // Jacob Weisberg
Holidays on Ice: Stories // David Sedaris
How to Breathe Underwater // Julie Orringer
Howl // Allen Gingsburg
How the Light Gets in // M. J. Hyland
I’m with the Band // Pamela des Barres
Inherit the Wind // Jerome Lawrence i Robert E. Lee
It Takes a Village // Hillary Clinton
Less Than Zero // Bret Easton Ellis
Lies and the Lying Liars Who Tell Them // Al Franken
Memoirs of General W. T. Sherman // William Tecumseh Sherman
Mencken’s Chrestomathy // H. R. Mencken
Moliere: A Biography // Hobart Chatfield Taylor
Mutiny on the Bounty // Charles Nordhoff and James Norman Hall
My Lai 4: A Report on the Massacre and It’s Aftermath // Seymour M. Hersh
My Life as Author and Editor // H. R. Mencken
My Life in Orange: Growing Up with the Guru // Tim Guest
Nervous System: Or, Losing My Mind in Literature // Jan Lars Jensen
Novels 1930-1942: Dance Night/Come Back to Sorrento, Turn, Magic Wheel/Angels on Toast/A Time to be Born // Dawn Powell
Old School // Tobias Wolff
Pigs at the Trough // Arianna Huffington
Please Kill Me: The Uncensored Oral History of Punk Legs // McNeil i Gillian McCain
Pushkin: A Biography // T. J. Binyon
Quattrocento // James Mckean
Rescuing Patty Hearst: Memories From a Decade Gone Mad // Virginia Holman
R Is for Ricochet // Sue Grafton
Robert’s Rules of Order // Henry Robert
Roman Fever // Edith Wharton
Sacred Time // Ursula Hegi
Savage Beauty: The Life of Edna St. Vincent Millay // Nancy Milford
Secrets of the Flesh: A Life of Colette // Judith Thurman
Selected Letters of Dawn Powell: 1913-1965 // Dawn Powell
Several Biographies of Winston Churchill
Social Origins of Dictatorship and Democracy: Lord and Peasant in the Making of the Modern World // Barrington Moore
Songbook // Nick Hornby
Song of the Simple Truth: The Complete Poems of Julia de Burgos // Julia de Burgos
Sonnets from the Portuegese // Elizabeth Barrett Browning
Swimming with Giants: My Encounters with Whales, Dolphins and Seals // Anne Collett
Sybil // Flora Rheta Schreiber
The Amazing Adventures of Kavalier & Clay // Michael Chabon
The Art of Fiction // Henry James
The Children’s Hour // Lillian Hellman [skrypt do sztuki]
The Dirt: Confessions of the World’s Most Notorious Rock Band // Tommy Lee, Vince Neil, Mick Mars i Nikki Sixx
The Fall of the Athenian Empire // Donald Kagan
The Gospel According to Judy Blume
The Holy Barbarians // Lawrence Lipton
The Kitchen Boy: A Novel of the Last Tsar // Robert Alexander
The Last Empire: Essays 1992-2000 // Gore Vidal
The Legend of Bagger Vance // Steven Pressfield
The Little Locksmith // Katharine Butler Hathaway
The Meaning of Consuelo // Judith Ortiz Cofer
The Mojo Collection: The Ultimate Music Companion // Jim Irvin
The New Way Things Work // David Macaulay
The Norton Anthology of Theory and Criticism // William E. Cain, Laurie A. Finke, Barbara E. Johnson, John P. McGowan
The Outbreak of the Peloponnesian War // Donald Kagan
The Price of Loyalty: George W. Bush, the White House, and the Education of Paul O’Neill // Ron Suskind
The Peace of Nicias and the Sicilian Expedition // Donald Kagan
The Polysyllabic Spree // Nick Hornby
The Portable Dorothy Parker // Dorothy Parker
The Portable Nietzche // Fredrich Nietzche
The Scarecrow of Oz // Frank L. Baum
The Song Reader // Lisa Tucker
The True and Outstanding Adventures of the Hunt Sisters // Elisabeth Robinson
The Vanishing Newspaper // Philip Meyers
Time and Again // Jack Finney
Truth & Beauty: A Friendship // Ann Patchett
Unless // Carol Shields
Velvet Underground’s The Velvet Underground and Nico (Thirty Three and a Third series) // Joe Harvard
We Owe You Nothing – Punk Planet: The Collected Interviews // Daniel SinkerDajcie znać czy też oglądacie Gilmore Girls i jak wam się podoba. No i w którym teamie jesteście? Ja zdecydowanie opowiadam się za Team Jess :) 

Recenzja przedpremierowa // Dziewczyna z Dzielnicy Cudów - Aneta Jadowska

Znalezione obrazy dla zapytania dziewczyna z dzielnicy cudów
Autor: Aneta Jadowska
Tytuł: Dziewczyna z Dzielnicy Cudów
Seria: Cykl o Nikicie #1
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 14.09.2016
Liczba stron: 500

W połowie sierpnia otrzymałam tajemniczą paczkę, a w niej prebooka Dziewczyny z Dzielnicy Cudów Anety Jadowskiej od wydawnictwa SQN. Zdziwiłam się, bo nie prosiłam o tę książkę, ale opis wydał mi się na tyle interesujący by ją przeczytać, a że akurat skończyłam czytać inną książkę, to zabrałam się za Jadowską od razu. Słyszałam o tej autorce co nieco już wcześniej, nigdy jednak nie przyszło mi się spotkać z jej powieściami. No cóż, najwyższy czas to zmienić!

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.

Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest? (lubimyczytac.pl)

Nie jestem osobą zbytnio zainteresowaną powieściami fantastycznymi, które zostały napisane przez Polaków. Kilka razy zdarzyło mi się porządnie sparzyć kiedy chciałam dotknąć tego gatunku i to skutecznie mnie zniechęciło do dalszych prób. W przypadku Dziewczyny z Dzielnicy Cudów nadarzyła się okazja by jeszcze raz potwierdzić moje przekonania. I pewnie dlatego po niezwykle fascynującym i intrygującym opisie nie spodziewałam się niczego szczególnego. Chciałam usiąść do tej lektury z jak najmniejszymi wymaganiami i oczekiwaniami i dać się porwać. Już po przeczytaniu kilkudziesięciu stron złapałam się na tym, że chcąc nie chcąc, czyta mi się tę książkę przyjemnie i jestem ciekawa jak dalej się sprawy potoczą. Początek zapowiadał więc świetną powieść. I wiecie co? Ta powieść była rzeczywiście świetna.

Zacznę może od tego, że z mojego researchu wynika, że Cykl o Nikicie jest już drugą serią osadzoną w tym samym uniwersum. Tytułowa Nikita pojawiła się już w serii Heksalogia o wiedźmie, gdzie główną bohaterką jest Dora Wilk. I nie jestem w stanie powiedzieć Wam jaką rolę odegrała w tamtej historii, bo najzwyczajniej w świecie jej nie znam. Jednak Dora nie pojawia się w Dziewczynie z Dzielnicy Cudów, zostaje w niej tylko wspomniana (co zresztą naprowadziło mnie na jej ślad).

Tytułowa Dziewczyna to bohaterka, która nie boi się niczego. Jest Cieniem, co oznacza, że zajmuje się unicestwianiem magicznych istot stanowiących zagrożenie dla mieszkańców Warsa. Uważa się ją, nie bez powodu, za jedną z najlepszych osób w swoim fachu. Zawsze działa w pojedynkę. Bez wyjątku. A kiedy Matka na przekór przydziela jej partnera, Nikita bez skrupułów usuwa go z drogi. Bohaterka czuje się silnie związana z miastem, ma w nim dużo powiązań, znajomych, a nawet wartościowych przyjaciół, z których pomocą jest w stanie osiągnąć każdy zamierzony cel. Jednak osobowość Nikity jest znacznie bardziej złożona. Ma ona także wrażliwą stronę, która pragnie bezpieczeństwa, miłości i zrozumienia dla sposobu jej życia. I dla jej tajemnicy, którą skrywa przed całym światem.

Niezwykle fascynujący dla mnie, jako polskiego czytelnika okazał się fakt, że akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej Warszawie. U Jadowskiej stolica jest rozbita na dwa dystrykty, Warsa i Sawę. Ten pierwszy jest względnie bezpieczny i nadający się do zamieszkania, przepełniony różnorodnością i wieloma rodzajami magii i magicznych istot. Sawa natomiast jest dzika i nieprzewidywalna, a co najważniejsze, ogromnie niebezpieczna. Ale wracając do Warsa, bo to właśnie tam spędzimy najwięcej czasu podczas lektury tej powieści. Jadowska wykreowała miasto w prawdziwie mistrzowskim stylu. Każda dzielnica ma swoją unikalną historię i typ mieszkańców. Oczywiście wśród nich najciekawsza jest Dzielnica Cudów, gdzie czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku i nic się od tamtego czasu nie zmieniło. Tak magiczne i pełne niezwykłości uniwersum autorka wykorzystuje jako tło do złożonej zagadki kryminalnej, z którą mierzy się główna bohaterka.

Dodatkowo książkę urozmaicają pięknie wykonane ilustracje Magdaleny Babińskiej, które świetnie korespondują z treścią powieści i dają czytelnikowi wskazówki dotyczące wyglądu bohaterów.

Dziewczynę z Dzielnicy Cudów mogę zdecydowanie nazwać najbardziej niespodziewaną i najbardziej zaskakującą lekturą sierpnia. Kompletnie się nie spodziewałam, że ta powieść może mi się spodobać, a jednak tak właśnie się stało i teraz nie mogę się doczekać na kolejne tomy o przygodach Nikity - i mówię to jeszcze przed faktyczną premierą tej książki, co oznacza tylko to, że będę czekać jeszcze długo. Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, a szczególnie osobom, które nie są zbyt przekonane do polskiej fantastyki. Warto ją przeczytać chociażby ze względu na kreację świata i wybór miasta jako miejsca akcji. I nie zapominajmy o dzikiej magii i wątku kryminalnym, który jest tak zawikłany, że czasami trudno za nim nadążyć. Zainteresujcie się tą powieścią, według mnie naprawdę na to zasługuje!


Czytelnicze podsumowanie sierpnia

Dla niektórych wakacje dobiegły końca, dla mnie trwają nadal. Nie znaczy to jednak, że we wrześniu będę mogła sobie pozwolić na czytanie tak wielu książek co w lipcu czy sierpniu. Wrzesień jest dla mnie zarezerwowany na naukę, szukanie mieszkania i ogólnie załatwianie tysiąca spraw związanych ze studiami. Czytać pewnie i tak będę, w szczególności lektury, których zostało mi jeszcze trochę. No, ale nie przedłużając zapraszam na moje czytelnicze podsumowanie sierpnia!

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).