Bajki, które zdarzyły się naprawdę - Anna MoczulskaAutor: Anna Moczulska
Tytuł: Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet.
Wydawnictwo: Znak literanova
Data wydania: 24.08.2015
Liczba stron: 320

Jakie czasy, taki Kopciuszek

Życie to nie bajka, trudno się z tym nie zgodzić. Nawet dawne królowe i księżniczki nie miały cudownej i wolnej od trosk egzystencji, wiele z nich nie doczekało się także wymarzonego, szczęśliwego happy endu. Jednak czy żyjące w dawnych czasach damy mają coś wspólnego z bohaterkami bajek? Najwidoczniej tak. Odkryła je Anna Moczulska i dopasowała dwadzieścia biografii prawdziwych kobiet do żywotów postaci z kart książek dla dzieci.


Moczulska jest absolwentką polonistyki, jednak jej wielką pasją jest historia. Wielu z Was może kojarzyć ją z bloga Kobiety i Historia, który prowadzi od 2012 roku. W jednym z wywiadów przyznała, że bardzo frustrowała ją słaba pozycja kobiet w historii i to, jak szybko zapominamy o nich i ich osiągnięciach, spychamy je na boczny tor. Swoją przygodę z blogowaniem rozpoczęła od opowiedzenia historii Tekli Bądarzewskiej, XIX-wiecznej polskiej kompozytorki, która pomimo tego, że jest ceniona na całym świecie, została niemal zapomniana w naszym kraju. Autorka postanowiła wziąć sprawę we własne ręce, pozbierała dostępne informacje o kompozytorce i spisała je, a bloga założyła, by móc dzielić się efektami swojej pracy i szerzyć wiedzę o zapomnianych przez większość historyków kobietach.

Bajki, które zdarzyły się naprawdę to zbiór 20 opowieści podzielonych na pięć działów tematycznych. Każdy z nich poświęcony jest innej bajkowej postaci żeńskiej. Zaczynając od Kopciuszka i kończąc na Królewnie Śnieżce, autorka przedstawia losy prawdziwych kobiet uwiecznione na kartach historii, które mniej lub bardziej odzwierciedlają losy bohaterek bajek i baśni. Znajdują się tu opowieści przede wszystkim o zwykłych kobietach, królowych i księżniczkach, silnych i trzymających swój los we własnych rękach, za wszelką cenę walczących o godne życie, ale także o uległych, pragnących jedynie dostatniego życia u boku męża, nie mających nic przeciwko degradowaniu ich do roli ładnej towarzyszki.

We wszystkich opowieściach to właśnie kobiety wywindowane są do pozycji bohaterów pierwszoplanowych. Autorka robi to celowo, chcąc w ten sposób zadośćuczynić paniom, które w historii często grały role poboczne, były ozdobami u boku mężczyzn, zawsze stały gdzieś w tle. Wiecznie niedoceniane, zasługują, by wreszcie ktoś je zauważył, a pamięć o nich nie zaginęła.

Dość nietypowy sposób selekcji tych opowieści – poprzez wyszukanie punktu wspólnego między bohaterkami i postaciami z bajek – czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Na przykład, kto by pomyślał, że Anna Jagiellonka zostanie kiedykolwiek porównana do Śpiącej Królewny? Oczywiście niegdysiejsza królowa Polski nie zapadła w sen, z którego wybawić mógł ją tylko pocałunek pięknego Królewicza. Dla Anny rzeczonym snem było całe pięćdziesiąt lat życia. Istniało bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że królewna kiedyś zasiądzie na tronie, więc nikt nie zwracał na nią uwagi. Przebudzeniem ze snu była dla niej zupełnie niespodziewana sukcesja na tron Polski, która automatycznie powiększyła jej atrakcyjność w oczach panów i dostarczyła mnóstwa wrażeń na stare lata.

Największą zaletą tej książki jest jej przystępność. Anna Moczulska ma niebywały talent do snucia opowieści i przedstawiania historycznych ciekawostek w ciekawy i zajmujący sposób. Już po przeczytaniu kilku pierwszych zdań całkowicie zapomina się o tym, że książka, którą mamy przed sobą, jest oparta na prawdziwych zdarzeniach i ma w sobie dużą dawkę wiedzy historycznej. Ta z kolei wyłożona została w sposób nie przytłaczający – opowieści czyta się bardzo przyjemnie. Wpływ na to ma także z pewnością styl autorki. Moczulska nie waha się komentować opisywanych zdarzeń, subtelnie wplata opinie oparte na własnej wiedzy, a także zapewnia dużą dawkę humoru, chociażby poprzez umiejętne stosowanie ironii.

Na pierwszy rzut oka widać, że autorka poświęciła dużo czasu na wyszukiwanie źródeł, z których mogłaby korzystać podczas pracy. Pisząc o kobietach nie traktuje żadnej z nich jedynie jako figury, postaci historycznej, która żyła kilkaset lat temu. Do każdej z nich podchodzi w sposób emocjonalny, stara się je zrozumieć, a czasem nawet usprawiedliwia je nie narzucając jednak czytelnikowi własnej opinii, a pozostawiając miejsce do wyrobienia własnej. Nie można powiedzieć, że Moczulska jest całkowicie obiektywna. Pisze o kobietach, więc chcąc nie chcąc solidaryzuje się z nimi i broni ich racji, jednocześnie starając się nie naginać w żaden sposób faktycznego stanu rzeczy.

Bajki, które zdarzyły się naprawdę to książka, która sprawi, że pokochacie historię i poszerzycie swoją wiedzę o kilkunastu postaciach kobiecych, które swoim życiem udowodniły, że w każdej bajce jest ziarno prawdy. I możecie być pewni, że żadne z opowiadań Moczulskiej nie jest przekłamane. Autorka jest całkowicie podległa wiedzy historycznej, zawsze opowiada wszystko zgodnie z prawdą. Na jej korzyść przemawia także to, że jej debiutancka powieść została pozytywnie przyjęta przez historyków. Bajki polecam absolutnie każdemu, tej książki nie można nie pokochać.

Recenzja napisana dla portalu Gildia.pl

1 komentarz:

  1. Lubię takie historie, a po książki, gdzie kobiety grają dużą rolę często sięgam ... :)

    OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie trafiłeś, Drogi Czytelniku, proszę zostaw po sobie ślad. Powiedz, czy Ci się podobało to co napisałam, czy też nie. Ja naprawdę nie gryzę :)
Uwierz, że każdy komentarz to dla mnie powód do uśmiechu i motywacja do dalszego pisania!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).