10 najlepszych książek pierwszego półrocza 2015

 

Co? Dwa posty jednego dnia? A i owszem! Ponieważ mam dość napięty grafik recenzyjny, nieszybko będę miała okazję na publikację tego typu postu. Takie zestawienie widziałam już na kilku blogach, więc postanowiłam także podzielić się z Wami listą dziesięciu najlepszych książek jakie przeczytałam do czerwca (włącznie) tego roku. Nie będzie to lista od najlepszego do najgorszego, wszystkie pozycje są sobie równe, nie mogę między nimi wybierać najlepszej.

T5W: Ulubione schematy bohaterówKolejna środa i kolejna top piątka! Brak laptopa chyba dobrze mi robi, bo bałam się, że nie będę w stanie pisać wcale, a w rzeczywistości piszę więcej i częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Dzisiaj zapraszam Was na krótką podróż po moich ulubionych schematach bohaterów. Już tłumaczę o co chodzi: schemat bohatera, bo tak udało mi się to przetłumaczyć, to np. dziewczyna, która staje przeciwko rządowi i walczy o swoje, co często pojawia się w dystopiach, albo para, która najpierw się przyjaźniła, ale pojawiło się między nimi coś więcej. 

Przypadki Callie i Kaydena - Jessica Sorensen


Autor: Jessica Sorensen
Tytuł: Przypadki Callie i Kaydena
Tytuł oryginału: The Coincidence of Callie & Kayden
Seria: The Coincidence #1
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Data wydania: 08.06.2015 
Liczba stron: 368


Czasami pewien nietypowy zbieg okoliczności, całkiem przypadkowe spotkanie może uratować komuś życie i już na zawsze związać ze sobą dwójkę ludzi. W ten właśnie sposób spotykają się Callie i Kayden, znajomi z sąsiedztwa. Jeszcze nie wiedzą, że to niespodziewane spotkanie wpłynie na ich dalsze losy, że w tak strasznych okolicznościach zaczęło kiełkować pomiędzy nimi uczucie. Jednak czy są dla niego w stanie rozstać się z przeszłością?

Dopóki nie zgasną gwiazdy - Piotr Patykiewicz


Autor: Piotr Patykiewicz
Tytuł: Dopóki nie zgasną gwiazdy
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 03.06.2015
Liczba stron: 400

Nadchodzi czas, kiedy kiedy śmierć okaże się ucieczką słabych, a życie wybiorą tylko najodważniejsi.


Jak może wyglądać życie po apokalipsie? Na to pytanie odpowiada  Piotr Patykiewicz w swojej najnowszej powieści! Świat spowiła wieczna zima, a ludzie wywędrowali na najwyższe szczyty górskie w obawie przed Świetlikami. Jesteś gotów pogrążyć się krainie jutra>

T5W: Bohaterowie poboczni zasługujący na swoją własną książkę/serię


W tym miesiącu mamy bardzo fajne tematy do rozkminy. Dzisiaj także, bo za zadanie mam wskazanie pięciu bohaterów, lub grupki bohaterów, którzy w powieściach odgrywają role poboczne, ale zdecydowanie zasługują na swoją własną książkę, albo nawet serię. I nie zamierzam robić pozycjonowania, a zwykły zbiór pięciu moich wyborów. Ciekawe, czy macie podobne zdanie, co ja :)

Córka zjadaczki grzechów - Melinda Salisbury
Autor: Melinda Salisbury
Tytuł: Córka zjadaczki grzechów
Tytuł oryginału: The Sin Eater’s Daughter
Seria: Córka zjadaczki grzechów #1
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 03.06.2015
Liczba stron: 336

Nikt nie zapomina ludzi, którzy go kochali. Bez względu na wiek i upływ czasu, zawsze pamiętamy, że byliśmy kochani.

Jak to jest mieć wszystko, a czuć potworną pustkę, której nic nie jest w stanie, choćby częściowo wypełnić? Kiedy spełniają się marzenia i życie w nędzy zostaje zamienione na życie w dostatku, nagle przychodzi olśnienie, że zamiast zyskać, straciliśmy. Błogosławieństwo może stać się największym przekleństwem, o czym dobrze przekonała się Twylla.

Pod kloszem - Meg WolitzerAutor: Meg Wolitzer
Tytuł: Pod kloszem
Tytuł oryginału: Belzhar
Seria: Myślnik
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 17.06.2015
Liczba stron: 300

Wydawnictwo Bukowy Las kontynuuję swoją serię Myślnik! Tym razem dostajemy powieść amerykańskiej pisarki Meg Wolitzer, która nie jest zbyt znana w naszym kraju, co jednak nie przeszkadza jej w podbijaniu zagranicznych list bestsellerów. Pod kloszem staje więc w jednym szeregu z chociażby powieściami Greena, jednak czy sprosta standardom wyznaczonym przez pana Zielonego? Ma być pouczająco, z przekazem i dla młodych. A jak jest?

EpikBox #1


Wczoraj nareszcie dostałam w swoje łapki pierwszego EpikBoxa! Jeeeeeeeeeeej! :3 Jak już wiecie, lub nie, EpikBox to przedsięwzięcie załogi BookGeek i jednocześnie pierwsza książkowa paczka subskrypcjna w naszym kraju. Dla miłośnika książek jest to coś super ekscytującego. Ja swoją paczkę zamówiłam od razu, kiedy weszła do przedsprzedaży i od tamtego czasu nie mogłam doczekać się aż będę miała okazję moje magiczne pudełko otworzyć. 
Dzisiaj przygotowałam dla Was relację z otwierania mojej paczuchy, czyli dużo zdjęć i kilka słów ode mnie, co sądze o danej rzeczy, oraz krótką opinię na temat całości.

T5W: Ekscytujące premiery drugiego półrocza 2015Dzisiaj porozmawiamy o tym, co książkoholicy lubią najbardziej, czyli o premierach książkowych :) W tym roku do księgarń trafiło już całkiem sporo świetnych tytułów, i większość z nich udało mi się nawet zgromadzić, jednak to, co przyniesie reszta roku nadal pozostaje dla nas niespodzianką. Ale wiemy już o niektórych książkach, które pojawią się nakładem polskich wydawnictw jeszcze w tym roku.

Każdego dnia - David Levithan


Autor: David Levithan
Tytuł: Każdego dnia
Tytuł oryginału: Every day
Seria: Każdego dnia #1
Wydawnictwo: Dolnoślądkie
Data wydania: 03.06.2015
Liczba stron: 264

Jednego się dotąd nauczyłem: każdy człowiek chce, żeby wszystko grało. Nie marzymy o niczym fantastycznym cudownym, ani wyjątkowym. Z radością godzimy się na to, że wszystko gra, bo tyle nam w zupełności wystarcza.

Każdy z nas jest inny, każdy ma swoją tożsamość i niepowtarzalną osobowość, której nie może nas pozbawić nikt. Wiemy gdzie jest nasze miejsce, robimy to, co do nas należy. Żyjemy, często z dnia na dzień, cały czas dokańczając sprawy, które zaczęło się wczoraj, albo rozpoczynając nowe. A co by było, jeśli przyszłoby nam żyć każdego dnia w ciele kogoś innego? Jak by to było codziennie przyjmować inną tożsamość, obracać się w innym kręgu znajomych, być raz kobietą, a raz mężczyzną? Czy w takim wypadku można mówić o odrębności, własnej tożsamości i osobowości? No cóż, możemy zapytać A, bo to jego historię poznajemy na kartach powieści Każdego dnia.

T5W: Rzeczy na twoim regale, które nie są ksiązkami


Dzisiejszy temat jest bardzo ciekawy. Dobrze, że niedawno wytargowałam z mamą regał, bo nie miałabym Wam co pokazać. No i przy okazji pomyślałam sobie, że post wzbogacę zdjęciami, żebyście wiedzieli o czym zaraz będę pisać. Zaczynamy? Zaczynamy!

Nie do pary - Ewa Nowak

Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Nie do pary
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Data wydania: 31.05.2015
Liczba stron: 288

Niech żyje feminizm! Kocham feminizm! Jestem feministą! Precz z mężczyznami! Emancypacja kobiet była cudownym pomysłem, na któym kożystają takie życiowe lebiegi jak ja.
~Alek str.15

Nie czytam polskich autorów. Chociaż nie, ostatnio właściwie ich czytam i to całkiem sporo. Rzadko trafi się książka, która całkowicie mnie zauroczy, zaskoczy i zawładnie moim sercem, ale jednak bywa tak, że się trafi. I miło jest mi oznajmić, że taka książka właśnie stanęła na mojej drodze, czego się kompletnie nie spodziewałam.

Gregor i niedokończona przepowiednia - Suzanne Collins

Autor: Suzanne Collins
Tytuł: Gregor i niedokończona przepowiednia
Tytuł oryginału: Gregor the Overlander
Seria: Kroniki Podziemia #1
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 08.04.2015
Liczba stron: 368


Moja miłość do książek kierowanych bardziej dla młodszego czytelnika nigdy nie zmaleje. Dlatego bardzo często sięgam po lektury tego typu, po prostu nie mogę im się oprzeć. Tak było i tym razem, tym bardziej, że jest to nowa seria Suzanne Collins, autorki bestsellerowych Igrzysk Śmierci. Igrzyska, czytałam kilka lat temu i muszę przyznać, że naprawdę brakowało mi prozy Collins.

Pierwsze urodziny bloga


Hej kochani!
Tak wiem, drugi post tego samego dnia. No ale nie mogłam przepuścić okazji żeby oznajmić Wam, że ZaczytanaBlondynka dzisiaj kończy roczek! Jeeej! Tak szczerze mówiąc, to nie mam zielonego pojęcia kiedy minęło tyle czasu. I cieszę się, że blogowanie wciągnęło mnie na tyle, że piszę już dla was okrągłe 12 miesięcy. 

Dzisiaj nie będzie długiej notki z analizami, ani wielkimi podsumowaniami. Chcę tylko napisać kilka słów o tym jak blog wpłynął na moje życie, oraz podziękować Wam za to, że tak ciepło przyjęliście mnie w Internecie.

Akcja ,,ReadWeek #2''


Hej, hej! Jakiś czas temu zostałam zaproszona do współorganizawania akcji ReadWeek. No i zgodziłam się, bo w sumie czemu nie. I tak oto piszę tu teraz dla Was ogólne założenia akcji, zadania jakie dla Was przygotowaliśmy oraz zapowiedź bardzo specjalnego instagramowego konkursu. Ale tego wszystkiego dowiecie się w rozwinięciu posta :)

Próba żelaza - Cassandra Clare & Holly Black


Autor: Holly Black & Cassandra Clare
Tytuł: Próba żelaza
Tytuł oryginału: Iron Trial
Seria: Magisterium #1
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 05.2015
Liczba stron: 352

Po fenomenie Harry'ego Pottera nie ma chyba osoby, która nie chciałaby znaleźć się w czarodziejskim świecie, zgłębiać tajniki magii i przeżywać niesamowite przygody. No, może z wyjątkiem naszego ksiązkowego bohatera, bo dla niego magia to nebezpieczeństwo, a czarodzieje chcą wyrządzić mu krzywdę. No cóż, tak przynajmniej twierdzi jego ojciec.

{Stosikowo #11} Czerwcowy stosik & Wrap Up!Hej, hejo, dobry wieczór :) Dzisiaj przybywam do Was z jednym mega długim postem. Dlaczego? Bo będzie to dwa w jednym! Jeeej :D Ostatnio jestem strasznie nie ogarnięta ze wszystkim mówiąc w wielkim skrócie próbuję się odnaleźć w sytuacji, w której muszę chodzić do pracy i rzeczywiście coś tam robić. I zanim przejdziemy do książek, to muszę się jeszcze pochwalić. Zacznę od tego, że pod koniec maja ustaliłam sobie, że w czerwcu nie kupię żadnej książki, ani jednej. No i zgadnijcie co, udało się! I cieszę się ogromnie, że wreszcie jest lipiec i mogę złożyć zamówienie, które kompletowałam przez cały ostatni miesiąc.

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).