Silver. Powrót na Wyspę Skarbów - Andrew MotionAutor: Andrew Motion
Tytuł: Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Tytuł oryginału: Silver: Return to Treasure Island
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 12.08.2015
Liczba stron: 374

Wyruszając w nieznane można spodziewać się absolutnie wszystkiego. Przygody, niebezpieczeństw, bogactwa, przyjaźni, a może nawet czegoś więcej. Dla Jima tego typu wyprawa to przełamanie swoich wszelkich barier, wyjście ze strefy komfortu i rzucenie się od razu na głęboką wodę. Jednak kiedy tylko ma szansę wyrywa się z ryzów szarej i monotonnej codzienności i rusza na spotkanie z przygodą.


Czas na nową wspaniałą przygodę. Porzucony skarb kapitana Flinta znów czeka na odkrycie!
Dzięki tej książce razem z dwójką nastolatków – Jimem, synem Jima Hawkinsa, i Natty, córką niesławnego Długiego Johna Silvera – wyruszysz w niezapomnianą podróż na legendarną Wyspę Skarbów. Odwiedzisz bajeczne miejsca, wiatr zmierzwi Ci włosy, a morska woda schłodzi w upalny dzień. Staniesz też oko w oko z groźnymi piratami, a na każdym kroku będą czekać nowe kłopoty. No ale nikt nie mówił, że będzie łatwo… Nie obawiaj się jednak – dla Jima i Natty nie ma rzeczy niemożliwych. Liczy się przygoda! -lubimyczytac.pl

Silver. Powrót na Wyspę Skarbów to powieść, która przeniesie Was z powrotem na tajemniczą wyspę pełną wielu osobliwości i zagadek. W tej niezwykłej kontynuacji mamy przyjemność śledzenia losów potomków oryginalnych bohaterów Stevensona. Los w nietypowy sposób znów łączy Silvera i Jima Hawkinsa po czterdziestu latach spędzonych w odosobnieniu. Córka pirata wyrusza z misją od ojca, by odnaleźć potomka chłopca pokładowego Hispanioli i namówić go na wyprawę pełną niesamowitych przygód, ale też wielu niebezpieczeństw. Tak rozpoczyna się historia młodszego pokolenia. Jakie losy czekają odważną Natty i głodnego przeżyć Jima?

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem powieści jest Jim Hawkins junior. Uważnie obserwuje i wnikliwie analizuje wydarzenia, których jest naocznym świadkiem. Trzeba mu przyznać, że nic nie ucieknie jego bystrym oczom. Jest synem człowieka, który w swojej młodości zawierzył swoje życie morzu i wyruszył by przeżyć przygodę swojego życia, spojrzeć w oczy śmierci i znaleźć wielki skarb kapitana Flinta. Młody Jim nie ma takich aspiracji. Jest raczej wolną duszą, interesuje się botaniką i lubi kontemplować przyrodę podczas spacerów na bagna. Pomaga ojcu prowadzić rodzinny biznes, którym jest knajpa o nazwie, a jakżeby inaczej, Hispaniola. 

Pewnego dnia do jego życia wkracza Natty Silver. Z tych Silverów? Oczywiście! Natty to jedyna córka Johna Silvera. Stary ojciec zleca jej zadanie odnalezienia cennej mapy i wyruszenia na Wyspę po resztę skarbu. A do tego potrzebny jest jej Jim jr., bo to włąśnie jego ojciec posiada mapę.  Natty mimo młodego wieku jest na najlepszej drodze do zostania świetnym marynarzem. Jest oswojona z wodą, umie pływać łódką i ma własną papugę Kleksa. Poza tym jest niezwykle odważną i zdeterminowaną dziewczynką, która bardzo kocha ojca i jest w stanie ryzykować własne życie by wypełnić jego, być może, ostatnią prośbę. Świetnie dogaduje się z innymi członkami załogi. Jest sprytna i umie radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach.

Powieść Andrew Motiona to przede wszystkim świetne uzupełnienie historii opowiedzianej przez Roberta Louisa Stevensona. Znajdziemy w niej bohaterów Wyspy Skarbów i dowiemy się jak ułożyli sobie życie po niesamowitej przygodzie, która ich spotkała. Na co przeznaczyli swoją część złota? Czy nadal żeglowali w poszukiwaniu wrażeń? Wszystkie odpowiedzi zawierają się w początkowych rozdziałach książki.

Cała powieść wciąga nas w klimat dziewiętnastowiecznych wypraw statkiem. Razem z bohaterami mamy szansę poczuć przygodę i wziąć udział w poszukiwaniach pozostałej części skarbu kapitana Flinta. Całkiem nowa historia przeplata się z cieniami opowieści oryginalnej. Znani i lubiani lub znienawidzeni bohaterowie, oraz całkiem nowi, których dopiero musimy poznać. No i kolejna część skarbu do odnalezienia.

 Autor bardzo starał się by w swojej książce oddać jak najwięcej z historii Stevensona, dlatego stylizuje tekst by przypominał opowieść z XIX wieku. To może przysporzyć nam kilku problemów. Co prawda nie występuje tu dużo fachowego słownictwa związanego ze statkiem czy żeglugą, które mogłyby utrudnić zgłębianie tekstu. To styl jest ciężki do przyswojenia. Nie jest to oczywiście nic złego, mówię tylko, że przez ten zabieg Motiona, jego powieść czyta się odrobinę ciężej i zdecydowanie dłużej od przeciętnej powieści dla młodzieży o tej samej objętności.

Silver to powieść dla każdego fana Wyspy Skarbów oraz powieści przygodowych związanych z żeglugą. To książka nie tylko dla tych, którzy czytali powieść Stevensona, ale dla wszystkich. Owszem znajomość oryginalnej historii jest przydatna, jednak nie jest ona konieczna do zrozumienia książki Motiona.

★★★★★★★★☆☆


Za książkę dziękuję wyd. SQN!

2 komentarze:

 1. Nie słyszałam o niej dużo, ale Twoja recenzja zachęciła mnie, bym bliżej przyjrzała się tej historii :)
  Uwielbiam takie morsko-pirackie klimaty :3 *wcale nie przez Hooka z Once Upon a Time, wcaaale...*
  Pozdrawiam serdecznie :*
  http://my-life-in-bookland.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś przeczytam.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie trafiłeś, Drogi Czytelniku, proszę zostaw po sobie ślad. Powiedz, czy Ci się podobało to co napisałam, czy też nie. Ja naprawdę nie gryzę :)
Uwierz, że każdy komentarz to dla mnie powód do uśmiechu i motywacja do dalszego pisania!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).