Dane wrażliwe - Ewa NowakAutor: Ewa Nowak
Tytuł: Dane wrażliwe
Seria: Miętowa
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2014
Liczba stron: 248


Każdy z nas w pewnym momencie wchodzi w etap szukania akceptacji wśród rówieśników. Zazwyczaj przypada to na okres podstawówki i gimnazjum (w liceum większość osób już o to nie dba). Pragnienie bycia kimś w środowisku szkolnym doprowadza często do słodkich kłamstewek, by pokazać siebie w lepszym świetle. A co jeśli przez zupełny zbieg okoliczności małe kłamstewko rozrasta się do rangi potężnego kłamstwa? No cóż, o to zapytajmy Ninę.

Nina Petrykowska chodzi do gimnazjum im. Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie i – tak samo jak tysiącom ludzi – po prostu zdarza jej się palnąć drobne głupstwo. Po to, żeby utrzeć nosa byłej przyjaciółce, rzuca od niechcenia, że ma chłopaka. Tylko tyle. Tysiące dziewczyn robiły to przed nią, a jednak ona się o to minikłamstewko boleśnie potyka.

Ewa Nowak to autorka wielu poczytnych powieści dla młodzieży. Ja spotykam się z nią dopiero po raz drugi i szczerze żałuję, że nie trafiłam na jej książki kilka lat wcześniej, kiedy to czytałam wiele tego typu książek. Teraz nadal je czytam i muszę przyznać, że historie opowiadane przez panią Nowak reprezentują najlepsze polskie powieści dla młodzieży, które z przyjemnością mogę polecić każdemu nastolatkowi.

Danych wrażliwych przenosimy się do zwyczajnego polskiego gimnazjum. Tam spotykamy Ninę, naszą główną bohaterkę i zarazem bardzo przeciętną dziewczynkę, która szuka swojego miejsca w grupie rówieśniczej. Nie zdarza się jej być wredną czy złośliwą. Stara się po prostu zaadaptować i jednocześnie nie dać sobie wejść na głowę. I właśnie z tego powodu kiedy Kaśka zaczyna temat miłości i związków, Nina rzuca, że ma chłopaka, ot tak, żeby Kaśce pokazać, że ona też potrafi sobie kogoś znaleźć. Potem przez kilka dni nie pokazuje się w szkole, a kiedy wraca uświadamia sobie, że już nic nigdy nie będzie wyglądało tak samo.

Problem poruszony przez Ewę Nowak jest bardzo na czasie. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo wpaść w sieć kłamstw tylko po to, by móc stać się kimś lepszym w oczach innych. Stało się już normą, że w codziennym życiu nosimy maski i swoją prawdziwą twarz znamy tylko my sami. Jesteśmy świetnymi aktorami, bo z łatwością wchodzimy w role. Wystarczy, że nadarzy się okazja, tak jak w przypadku Niny, i od razu jesteśmy w stanie odegrać największą komedię lub tragedię naszego życia.

 Jak często bywa z książkami Ewy Nowak, czytelniczki podzielą się w interpretacji tej powieści. Dane wrażliwe można bowiem czytać jako wnikliwe studiom głupoty, jako studiom bezradności lub jako poradnik genialnego manipulatora.

Po przeczytaniu Nie do pary wiedziałam, że będę chciała przeczytać więcej książek tej autorki. Nie są one skomplikowane, ale nie można ich też nazwać przyjemnymi, bo traktują o poważnych tematach, a bohaterowie muszą zmagać się z wieloma problemami charakterystycznymi dla ich wieku. A co najważniejsze, czyta się je bardzo szybko i dostarczają one wielu wartościowych doświadczeń.

Powieści spod pióra Ewy Nowak to literatura idealna dla nastolatków. Autorka pokazując różne zachowania nastolatków jednocześnie przestrzega przed nimi, pokazuje skutki złych wyborów, czy, jak w tym przypadku, kłamstw. Ja znajduję się już poza grupą docelową odbiorców jej powieści, ale jednak z przyjemnością je czytam, bo przypominają mi okres kiedy sama byłam w stanie zrobić wiele głupot żeby zaistnieć wśród rówieśników. Nie przedłużając, wszystkim zainteresowanym polecam dobry kawałek polskiej literatury młodzieżowej, jakim jest powieść Dane wrażliwe!Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Egmont!

8 komentarzy:

 1. Nominowałam cię do Liebster Blog Award :)
  Będzie mi strasznie miło jak odpowiesz na moje pytania :D
  Szczegóły u mnie na blogu : http://thatwhatyouneed.blogspot.com/2015/08/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Z książek tej autorki czytałam tylko "Diupę" i "Drzazgę" dobrych parę lat temu :) Teraz jakoś mi nie po drodze z jej powieściami, chociaż kto wie? Może jeszcze wpadnie mi w ręce któraś z jej książek, na przykład właśnie "Dane wrażliwe" :) Bo mogę się z tobą zgodzić- powieści tej autorki czyta się bardzo szybko i przyjemnie :) /Claudie

  Pozdrawiam!
  http://odkawywoleksiazke.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem w trakcie nadrabiania zaległości z tą serią, ale póki co książki z biblioteki poszły w odstawkę i męczę to, co mam na półkach XD

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki tej autorki, a seria Miętowa to moja ulubiona. Śledzę ją od początku kariery ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na chwilę obecną raczej jej nie przeczytam.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć, nominowałam Cię do LBA- Liebster Blog Award. Szczegóły znajdziesz na: http://kaniafrania.blogspot.com/2015/08/nominacja-lba.html . Zapraszam do zabawy! ;)
  Kiedy byłam odrobinę młodsza zaczytywałam się w książkach pani Ewy i do dzisiaj bardzo miło je wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba jeszcze nigdy nie spotkałam się z twórczością Ewy Nowak i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać jej powieść :)
  Zapraszam do mnie dobraksiazka1.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę zacząć nadrabiać książki Ewy Nowak, bo to już druga, której jeszcze nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie trafiłeś, Drogi Czytelniku, proszę zostaw po sobie ślad. Powiedz, czy Ci się podobało to co napisałam, czy też nie. Ja naprawdę nie gryzę :)
Uwierz, że każdy komentarz to dla mnie powód do uśmiechu i motywacja do dalszego pisania!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).