Musimy coś zmienić - Sandy Hall


Autor: Sandy Hall
Tytuł oryginału: A Little Something Different
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 06.05.2015
Liczba stron: 304


Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jesteś obserwowany. Nie tylko przez osoby Tobie bliskie, rodzeństwo, przyjaciół, ale także przez tych, których nie znasz, a któzy znają Ciebie. Brzmi trochę niepokojąco, ale nie o to chodzi. Rzecz w tym, że otaczają Cię ludzie, którzy w ten czy inny sposób interesują się Tobą i Twoim życiem i chcą dla Ciebie jak najlepiej.

Lea i Gabe są dla siebie stworzeni. Słuchają tej samej muzyki, lubią identyczne jedzenie i mają podobne poczucie humoru. Niestety, oboje są bardzo nieśmiali, a w dodatku Gabe skrywa pewien sekret.
Między nimi aż iskrzy, a wszyscy wokół to zauważają. Oni sami nigdy by nie przypuszczali, że tak wiele osób trzyma za nich kciuki. Bariści śledzą rozwój ich znajomości jak serial telewizyjny. Kierowca autobusu opowiada o nich swojej żonie. Kelnerka podstępem sadza ich przy jednym stoliku. Nawet wiewiórka uważa, że byliby idealną parą.
Kiedy Lea i Gabe zauważą, że łączy ich niezwykłe uczucie?
Które z nich zdecyduje się zrobić pierwszy krok?
Czy nie będzie już wtedy za późno?

Najlepsze w tej opowieści jest to, że główni bohaterowie ani przez chwilę nie mają prawa głosu. Nie wiemy co myślą, jakie są pobudki ich działań i zachowań. Wszystko opowiadają nam inni: ich znajomi, przypadkowi ludzie, wiewiórka czy nawet... parkowa ławka! Brzmi zabawnie i rzeczywiście takie jest, bo być przez chwilę w głowie wiewiórki to nie byle co. Właśnie ten aspekt nadaje książce oryginalność, bo nie wiem czy powstała podobnie skonstruowana powieść.

Lea i Gabe to osoby chorobliwie nieśmiałe. Ciężko tego nie zauważyć, zważywszy na to, że prawie ze sobą nie rozmawiają, bojąc się co pomyśli ta druga osoba. Ich historia składa się z uroczych zbiegów okoliczności - zamawiają to samo jedzenie w podobnym czasie, siedzą blisko siebie w stołówce i widują się prawie wszędzie. Każde z nich od początku zauważa drugie, i rodzą się w nich powoli uczucia względem siebie. Ale to co się między nimi dzieje zauważa także szereg innych osób. Rozwój sytuacji jest obserwowany na każdym kroku przez jakąś osobę: kierowcę autobusu, kelnerkę, baristkę, nauczycielkę, brata, przyjaciółkę i wielu innych. 

Dzięki tej niezwykłej perspektywie mamy szansę obserwować rozwój uczucia między dwójką młodych ludzi trochę inaczej niż w innych pozycjach z tego gatunku.To coś odmiennego od relacji z pierwszej ręki, bo główni bohaterowie pozostają dla nas zagadką od początku do końca. Powieść obrazuje także jak inne osoby, często całkowicie nam obce, interesują się naszym życiem i chcą dla nas jak najlepiej, mimo iż nawet nas nie znają.

Musimy coś zmienić to bardzo urocza powieść o narodzinach uczucia między dwójką młodych ludzi. I mimo że oni sami tego nie widzą, to doskonale widzą to inni - ich przyjaciele i znajomi, którzy zrobią wszystko, żeby wyswatać Lea'ę i Gabe'a. Książka lekka i przyjamna, polecam każdemu!


Za książkę dziękuję serdecznie wydawnictwu Pascal!

11 komentarzy:

 1. Chciałabym ją przeczytać, ale nie w najbliższym czasie :)
  love-ksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo będę czytać. Cieszę się, że ci się spodobała, bo mamy podobny gust :D

  Galeria Książek

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka ta kusi mnie ze względu na sposób narracji.

  OdpowiedzUsuń
 4. To już kolejna pozytywna recenzja tej książki, którą mogę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Irytuje mnie szum medialny wokół książki, która dla mnie jest przeciętną młodzieżówką.

  http://skazani-na-ksiazki.blogspot.com/2015/06/rebelian-marie-lu.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam chrapkę na tę książkę i niedługo będę ją miała! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję,że uda mi się przeczytać ją w wakacje...

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Być może przeczytam.Ale za każdym razem ,kiedy widzę tę okładkę,mam wrażenie,że jest taka podobna do "Eleonora&Park" ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Dostałaś nominację do Liebster Awards. Szczegóły na blogu: http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/2015/06/liebster-awards-2.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem jak szybko uda mi się ją przeczytać, ale spróbuję jak najszybciej! :D

  http://zaczytana-w-krainie-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa tej książki, ale poczekam, aż trafi do biblioteki.

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie trafiłeś, Drogi Czytelniku, proszę zostaw po sobie ślad. Powiedz, czy Ci się podobało to co napisałam, czy też nie. Ja naprawdę nie gryzę :)
Uwierz, że każdy komentarz to dla mnie powód do uśmiechu i motywacja do dalszego pisania!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).