Zaginiona Kartoteka: Numer Sześć - Pittacus Lore


Autor: Pittacus Lore
Tytuł oryginału: The Lost Files: Six's Legacy
Wydawnictwo: Burda książki
Data wydania: 09.11.2011
Liczba stron: 112


Numer Sześć to pierwsza książka w cyklu dodatków do seriiDziedzictwa Planety Lorien, zapoczątkowanej bestsellerem Jestem Numerem Cztery. Owe dodatki to mikropowieści, a objętość każdej wynosi niewiele ponad 100 stron. Tak jak seria główna, książka ta została napisana przez tajemniczego Pittacusa Lore, którego poznajemy na kartach powieści jako wielkiego przywódcę planety Lorien.

Tym razem dowiadujemy się o losach jednej z bohaterek, Numeru Szóstego, przed spotkaniem z Johnem Smithem. Dziewczyna opowiada swoją historię: od przybycia na Ziemię, przez wykrycie i pojmanie jej i jej cêpan Katariny przez Mogadorczyków, aż po wyruszenie na poszukiwanie pozostałej przy życiu piątki Gardów. Akcja tej mikropowieści rozgrywa się przed wydarzeniami opisanymi w Jestem Numerem Cztery. Mamy więc szansę lepiej poznać Szóstą, poprzez zagłębienie się w jej przeszłość, oraz dowiedzieć się jakim opiekunem była dla niej Katarina. 

Numer Sześć to świetne uzupełnienie tego, czego dowiedzieliśmy się o Szóstej w książce Jestem Numerem Cztery. Dzięki dodatkowym informacjom możemy lepiej poznać bohaterkę, dowiedzieć się, przez co przeszła. Są tu także poruszane wątki , o których jedynie napomknięto w pierwszym tomie serii głównej, a które są kluczowe do zrozumienia kolejnych.

Mikropowieść czyta się bardzo przyjemnie i, co najważniejsze, szybko. Lekkie pióro autora i charakterystyczne słownictwo, wyróżniające się używaniem określeń związanych z elementami fantastycznymi (np. planeta Lorien, Mogadorczycy), pozwalają na powrót przenieść się do świata kosmitów, którzy, jak głosi okładka, znajdują się wśród nas i walczą o przetrwanie naszej planety.

Zaginiona kartoteka. Numer Sześć należy do serii pobocznej, połączonej bezpośrednio z seriąDziedzictwa Planety Lorien. Zarówno w tej, jak i w pozostałych Kartotekach znajdziemy więc jedynie dopowiedzenia, historie, które nie zostały zawarte w głównych powieściach. Zazwyczaj są to wydarzenia z przeszłości, które zostały pominięte w głównym toku fabuły. Wiemy, że jakieś zdarzenie miało miejsce, jednak nie znamy szczegółów – właśnie te szczegóły zostały uchwycone w Kartotekach. Autor uznał, że ta wiedza może być przydatna dla fanów serii, by lepiej zrozumieć jej fabułę. I dlatego cykl opowieści można polecić tylko i wyłącznie tym, którzy przeczytali przynajmniej pierwszy tom serii głównej – Jestem Numerem Cztery.

Oczywistym wydaje się fakt, że dla fanów Dziedzictw Planety Lorien jest to pozycja obowiązkowa. Warto sięgać po dodatki, uzupełnienia serii, gdyż nigdy nie wiadomo, co w nich znajdziemy. Być może dzięki nim zapragniemy kontynuować przerwaną przygodę z lekturą danej serii? Kto wie.


Za tę książkę dziękuję portalowi Gildia.pl!

3 komentarze:

  1. Oglądałam film, ale Jestem numerem cztery nie czytałam, a bardzo bym chciała przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oglądałam film, jednak nie miałam i w sumie nie mam zamiaru sięgać po książki. Film był okej, ale nie zachęcił do książki. Ale i tak mam co do czytania, więc w sumie może to i lepiej ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Film nie umywa się do książki. W filmie wiele aspektów zostało albo pominiętych albo całkowicie zmienionych. Dlatego bardzo polecam wszystkim przeczytanie przynajmniej pierwszej książki a zapragniecie kolejnych ;-)

    OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie trafiłeś, Drogi Czytelniku, proszę zostaw po sobie ślad. Powiedz, czy Ci się podobało to co napisałam, czy też nie. Ja naprawdę nie gryzę :)
Uwierz, że każdy komentarz to dla mnie powód do uśmiechu i motywacja do dalszego pisania!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).