T5W: Książki futurystyczne


Kolejny Top 5 Wednesday i kolejny temat do zrealizowania! Dzisiaj zajmę się tematem jakim są książki futurystyczne. Nie czytam zbyt wiele science-fiction i nie wiem czy czasami czegoś nie tracę, ale mniejsza z tym. Chodzi o to, że naprawdę ciężko było mi znaleźć książki do tej kategorii i dlatego większość z nich, o ile nie wszystkie to dystopie, bądź antyutopie. Tak czy inaczej, zapraszam do zestawienia!

5. Niezgodna - Veronica Roth

I tutaj chyba nie trzeba nikomu nic tłumaczyć. W Niezgodnej przedstawiona została wizja przyszłości, w której społeczeństwo podzielone zostaje na pięć frakcji. Potem okazuje się, że chodzi o coś więcej, ale nie chcę pisać za dużo, bo pewnie zaspoilerowałabym Wam trzecią część trylogii, a tego chcę uniknąć

4. Czas Żniw - Samantha Shannon

Ta książka przewija się dość często na moim blogu i bardzo dobrze, bo jest świetna. W niej mamy przyszłość, gdzie jednostki są obdarzone nadzwyczajną mocą i są one skutecznie wyplewiane przez system. Jest tu także dość ciekawa koncepcja  miast-państw jako nowych jednostek administracyjnych o jednolitych prawach, innych od reszty świata.

3. Rok 1984 - George Orwell

Nie skończyłam tej książki, choć nie wiem dlaczego, bo czytało mi się ją bardzo dobrze. Możecie powiedzieć, że ta książka nie jest już futurystyczna, ale była taka kiedy została wydana, bodajże w latach czterdziestych XX wieku. Orwell raczy nas wizją państwa komunistycznego, gdzie panuje propaganda, a ludzie są non-stop kontrolowani i nadzorowani. Państwo spełnia funkcję stręczyciela, a w jego centrum postawiona jest postać Wielkiego Brata, który spogląda na nas z każdego plakatu. Ludzie są notorycznie zastraszani i ogłupiani m.in. przez nowomowę. Nieciekawy obraz, prawda?

2. Red Rising: Złota krew - Pierce Brown

Jeden z moich hitów i odkryć minionego roku. W przyszłości ludzie osiedlają się na Marsie, gdzie tworzą nowy system podziału społeczeństwa i klasyfikacji ich ze względu na funkcję. Wielka machina nakręcana jest przede wszystkim przez czerwonych, czyli najniższą klasę społeczną. Złoci natomiast żyją na wyżynach i nie mają czasu by przejmować się czerwonymi robaczkami. Nowy świat, nowe zasady. Ziemia nie jest już naszym jedynym domem.

1. W otchłani - Beth Revis

Nie mam pojęcia dlaczego pałam aż takim sentymentem do tej książki. Tak po prostu jest i tyle. I nie mogłam się powstrzymać przed umieszczeniem jej na pierwszym miejscu. Druga część na półce i muszę znaleźć na nią czas. Jest tu przedstawiona historia zasiedlania obcej planety, a właściwie tego co dzieje się podczas podróży na nią w ogromnym statku kosmicznym. 


A jakie są Wasze typy? :)


5 komentarzy:

 1. Science fiction to dość specyficzna część fantastyka, ja lubię się w niej pławić, chociaż wolę bardziej katastroficzne wersje;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Niezgodną" i uważam ją za bardzo dobrze opowiedzianą historię. Film w sumie też jest niezły. Boję się jedynie tego co zrobią z ekranizacją "Zbuntowanej" :(
  I widzę, że spodobało Ci się "Sugar" ^^ Ja uwielbiam i piosenkę i teledysk <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam przeczucie, że ekranizacja Zbuntowanej będzie równie dobra jak Niezgodne :) A Sugar uwielbiam, przy teledysku za każdym razem nie mogę powstrzymać uśmiechu ;)

   Usuń
 3. Nie znam żadnej z tych książek osobiście, ale pamiętam niektóre z Twoich recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. 1 i 2 propozycje bardzo mnie ciekawią :D http://pizama-w-koty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie trafiłeś, Drogi Czytelniku, proszę zostaw po sobie ślad. Powiedz, czy Ci się podobało to co napisałam, czy też nie. Ja naprawdę nie gryzę :)
Uwierz, że każdy komentarz to dla mnie powód do uśmiechu i motywacja do dalszego pisania!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Zaczytana Blondynka są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).